Dünyaca ünlü projeksiyon markası Casio, üretim bandının tamamını Çin den Japonya ya taşıdı.

Lambasız projeksiyon teknolojisini 2010 yılında projeksiyonlarda kullanarak sektöre öncülük eden CASIO,  Çin’de yaptığı üretimi, yeni teknolojileri de kullanacağı Japonya’daki üretim tesislerine taşıdı. 

2007 yılından beri CASIO Türkiye Distribütörlüğünü yapan MOBİT Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Gündüz Ekinci, Casio tarafından Japonya’da misafir edildiklerini, Japonların Dünyanın en büyük çevre felaketi olan Minamata Felaketi sonrasında cıvasız ürünlere büyük hassasiyet gösterdiklerini ve geleceğin, daha da geliştirilecek bu teknolojide olduğunu söyledi. “Son dönemde tüm markalar çevre sağlığını önemseyen, daha az maliyetle daha kaliteli görüntü üreten projeksiyonlara yöneldi. Bu konuda cıvalı lamba olmadan, led ışık kaynağı ile görüntü elde etmeyi başaran Casio, 2010 yılında sektörde çığır açtı. Bu aynı zamanda, çevre sağlığı ve dünyanın geleceği için de büyük ve sorumluluk sahibi bir adımdı. Dünya çapındaki bu yenilik aslında bir önemli değişimi de beraberinde getirdi. LED&Lazer Hibrit bu ürünler cıva lambasız bu ürünler, cıva lambalı projeksiyonlara yakın fiyatlarla piyasaya sürüldü. Böyle olunca Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de büyük ilgi gördü. Bu teknoloji daha da geliştiriliyor. Önümüzdeki yıl bu serinin devamı gelecek. Casio buna yatırım yapmaya devam ediyor. Diğer projeksiyonlar gibi Core serisi cıvasız ürünler de, Japonya Yamagata’daki fabrikada üretiliyor.” dedi. 

Japonya’da Casio’nun yeni üretim tesislerini de gezen ve bilgiler alan Ekinci “Daha önce Çin’de olan üretim tesisleri artık Japonya’ya alındı. Özellikle mercekler konusunda çok daha hassas bir üretim yapılıyor. Üretim bandında robot teknolojisi kullanılıyor. Bu da üretimin daha hassas ve temiz olmasını sağlıyor. Ancak sonrasında tüm parçalar tamamen elle montajlanıyor. Projeksiyonlar bu fabrikadan tüm dünyaya dağıtılıyor. Üretim teknolojisi ve kalitesi yıllardır istikrarlı bir şekilde arttırılıyor.” şeklinde konuştu. 

Minamata Felaketi Sözleşmesi Hakkında:
Japonya’da, atom bombası dahil en büyük felaketlerden biri olarak görülen Minamata felaketi 1932 yılında yaşandı. Minamata’daki kimyasal madde fabrikası, cıva atıklarını denize döktü. Önce bitki planktonu sonra da hayvan planktonu, atıkları soğurdu. Bu planktonlarla beslenen balıkları yiyen insanlar Minamata hastalığına yakalandı. Hastalık beyin hücrelerini yok edip bedeni felce uğrattı. Hastalığa adını veren bu yerdeki çocuklar daha anne karnındayken hastalığın kurbanı oldu. Bu felaket yüzünden Minamata hastalığı nesiller boyu devam etti. Son yüzyılda okyanuslardaki cıva kirliliğinin ikiye katlanması, Birleşmiş Milletler Çevre Programı cıva zehirlenmesinin ölüm ve hastalık olarak ortaya çıktığı Minamata’ya atfen cıva salınımının azaltılmasını öngören bir protokol hazırladı. Özellikle cıvalı termometre ve lambaların kullanımını sınırlandıran bu protokolü, Avrupa Birliği ülkeleri ile birlikte 100’ün üzerinde devlet imzaladı. Türkiye, sözleşmeye 25 Eylül 2014 tarihinde imza attı. 

CASIO Core Serisi hakkında:
XJ-V1 Lazer&LED Hibrit Işık Kaynağının 20 bin saat ömrü vardır. Bu kaynak sayesinde yüksek verim alınır, çok düşük güç tüketilir. İçerdiği yeni toz koruma sistemi sayesinde toza karşı çok daha dirençlidir ve filtre değişimi gerektirmez. Parlaklık kaybı, lambalı projeksiyonlara göre çok daha azdır. Hızlı açılır, 5 saniyede tam parlaklıkta sunuma başlayabilir. Tamamen cıvasız üretilmiştir. İnsan sağlığına duyarlıdır ve doğa dostudur. Düşük enerji tüketimi ile karbon salınımını en aza indirir. XJ-V1 Nisan 2015 tarihinde tüketici ile buluştu.

XJ-V2 Lazer&LED Hibrit Işık Kaynağına sahip olan projeksiyonun optik kısmını tozdan koruyabilmek için cihazın iç yapısı üç blok halinde geliştirilmiştir. XJ-V2, açıldığı andan itibaren en yüksek parlaklık seviyesine maksimum 5 saniyede ulaşabilmektedir. Herhangi bir soğuma zaman aralığına ihtiyaç duymayan projeksiyon, kolay bir şekilde sadece tek bir tuşa dokunarak kapatıldıktan sonra hemen yeniden açılabilmektedir. Çevre ve insan sağlığına duyarlıdır, cıva içermez. 3000 ANSI Lümen parlaklığa sahiptir. Ocak 2016 tarihinde tüketicilerin kullanımına sunulmuştur.

Mobit Bilişim A.Ş. 
1998 yılında kurulan Mobit Bilişim A.Ş, başta mobil sistemler olmak üzere; sunum sistemleri, tablet PC çözümleri, enerji depolama sistemleri ve kurumsal yazılım & iş çözümleri alanlarında faaliyet göstermektedir. 16 yıllık OT/VT , 8 Yıl Enerji ve Sunum Sistemleri alanında tecrübeye sahiptir. Bünyesinde Yazılım, Ar-Ge ve Üretim departmanları faaliyet göstermektedir. Sunduğu donanım ve yazılım çözümleri Azerbaycan ve Gürcistan’da da kullanılmaktadır. Mısır, Tunus, Fas gibi ülkere ihracat yapmaktadır. Mobit Bilişim A.Ş. kurulduğu ilk yıllardan bu yana CASIO ile işbirliği içindedir. CASIO Projeksiyon Türkiye resmi distribütörlüğüne 9 yıl önce başlamıştır. Mobit Bilişim bir Tente Global Kuruluşudur.